Ny helg, ny dag och bortamatch mot Gnesta, ett lag som vi lirat jämt med under hela säsongen.
Just denna dag är vi lite drabbade av skador, sjukdomar och sportlov, för att komma till spel har vi lånat in några -00 som gör det riktigt bra.
En del spelare får idag spela på positioner man inte är van vid men tankesättet "laget före jaget" måste gälla och här får vi jobba lite.
Matchen går igång och vi fullkommligt äger boll, Gnesta får slå ifrån sig.......vi går upp i en komfortabel 2-0 ledning och det ser stabilt ut.
I mitten av perioden tappar vi markering i eget powerplay och Gnestas kvicka forward reducerar, surt.
Vi tappar mer och mer och i slutet av perioden slår Gnestas Wilma Sihlen en höjdboll och den letar sig snopet in bakom Jennifers stolpar bara tiondelar kvar av perioden.
Andra perioden och här drar vi ifrån med en 4-2 ledning trots ett powerplay emot oss.
I tredje är vi inte riktigt med och Gnestas snabba forwards lyckas slå in 3-4 efter bara 37 sekunder.
Närmare än så kommer aldrig Gnesta trots en klockren ribba och spel 6-4 i slutet.
Härlig seger fast vi borde vunnit betydligt enklare.
Matchens lirare i Telge denna lördag utnämner jag Sandra Shirpey som kämpade frenetiskt åt båda håll, även Elin hade en bra dag i Frejahallen.
Bra kämpat alla och en ny tränings/skolvecka innan vi tar oss an Nyken till helgen.
Tack Tanja, Linn, Elina och Sandra för hjälpen.
//Jonas