Matcherna duggar tätt nu och redan imorgon tisdag är det dags för ny match då vi beger oss ut i dom sörmländska skogarna och närmare bestämt Trosa.
Trosa är det sista laget ut att möta innan serien vänder för den andra omgången utav dubbelmötena. Inför matchen tog vi oss ett snack med Matchens profil tillika ledaren utav interna poäng-/ samt stjärnligan Anton Bylger:
Tjena Bylger! Riktig pangmatch för dig i helgen med 3+3 och en av säsongens självklaraste Matchens stjärna. Hur går dina tankar så här två dagar efter match?
-Hej! Det känns riktigt bra. Det är alltid kul att få leverera lite poäng men för mig var det viktigaste att ta 3 poäng, vilket vi gjorde.
Du har öppnat säsongen starkt med 12pinnar på dom fem första matcherna och andra plats i seriens poängliga och ledning i interna Stjärnligan. Vad är det som gjort att du fått denna starka säsongsinledning?
-Det är svårt att säga men jag känner att jag har fått ett förtroende från tränaren som gör att jag kan spela med ett gott självförtroende. Sen har jag väldigt bra lagkamrater som gör det lätt för mig att spela och komma i dom lägen som jag vill komma i.
Ny match direkt imorgon när vi möter det sista laget vi ännu inte mött i form av Trosa som vi i förra omgången tog över andra platsen ifrån, vad tror du om den matchen?
-Jag tror det blir en jämn och rolig match men jag hoppas och tror att vi lyckas hämta hem 3 viktiga poäng.
Vi har blandat och gett lite i våra prestationer men ändå fått ihop tre segrar på dom fem första matcherna samt två i rad nu, hur ser du på resten utav den här serien för din och för lagets del?
-Ja det har varit lite svängigt i starten av säsongen. Det var många nya ansikten och alla skulle hitta sin roll i laget. Nu tycker jag vi ser bättre och bättre ut efter varje match. Jag hoppas och tror att vi kommer fortsätta rada upp vinster och sluta så högt upp som möjligt i tabellen.
Tack för pratstunden och så hoppas vi på fler 6 poängsmatcher från din sida!
-Haha vi får väl hoppas, tack själv!
Så har ni inget bättre för er denna tisdag kväll så tycker jag verkligen att ni ska bege er ut till Hedebyhallen och se tvåan mot trean i tabellen klockan 20:00!