Inför Jönköping-Telge
Efter ett kortare uppehåll är det så dags igen. Vi åker till Jönköping för ännu en hård kamp om poängen.
Vår start har poängmässigt varit väl godkänd. Prestationen har pendlat en aning under matcherna dock, där gäller det att hitta stabiliteten. I senaste matchen mot Huddinge startade vi svagt men reste oss och det räckte den gången.
Jönköping har plockat en tre-poängare mot Uppsala och borde kanske ha tagit en till senast mot Täby. Inför dagens match kan man ställa sig frågan om Jönköping väljer att låta Telge ha mer boll och själva satsa på spelvändningar eller om det blir den förväntade matchbilden där Jönköping har mer boll. Bägge lagen är säkerligen mer vana med rollen som spelvändande lag.
Jag räknar med en tuff och målsnål drabbning, inte minst beroende på bägge lagens duktiga målvakter. I slutändan kan vi mycket väl sno åt oss poäng men då krävs det som vanligt ett riktigt hårt jobb med bra samverkan och hög effektivitet när vi skapar lägen.
























